Komisja Europejska zarekomendowała przyjęcie Chorwacji do strefy euro od stycznia 2023 roku, czy wzrost cen nieruchomości wakacyjnych jest przesądzony?

Niedawno informowaliśmy o decyzji rządu Bułgarii o planach dołączenia do strefy euro w 2024 roku, zakładamy, że ta decyzja spowoduje jeszcze szybszy wzrost cen nieruchomości w horyzoncie najbliższych lat. Czy chorwacki rynek czeka ten sam scenariusz

Niedawno informowaliśmy o decyzji rządu Bułgarii o planach dołączenia do strefy euro w 2024 roku, zakładamy, że ta decyzja spowoduje jeszcze szybszy wzrost cen nieruchomości w horyzoncie najbliższych lat. Czy chorwacki rynek czeka ten sam scenariusz?
Niemcy, Austriacy czy Szwajcarzy od dawna kupują nieruchomości w kraju nad Adriatykiem. Chorwacja zachęca piękną pogodą, niesamowitą przyrodą, bogatą kulturą i smaczną kuchnią. Podróż samochodem z Warszawy do Splitu zajmuje około 16 godzin, z Krakowa natomiast ok. 12 godzin, co powoduje, że wielu Polaków decyduje się na zakup nieruchomości w tym kraju.
Analitycy rynkowi są zgodni, że nieruchomość w Chorwacji jest dobrą lokatą kapitału, zwłaszcza w czasie wysokiej inflacji. Według danych Eurostatu od 2010 roku do II kwartału 2021 roku ceny chorwackich nieruchomości wzrosły o 26%. W tym czasie ceny wynajmu wzrosły o 13%. Tylko w trzecim kwartale 2021 roku ceny nieruchomości w Chorwacji wzrosły o 9% dodatkowo Chorwacki parlament w połowie maja przegłosował przyjęcie euro od 2023 roku. Od września 2022 roku będzie obowiązywał okres przejściowy. Oznacza to, że ceny w sklepach będą podawane w kunach oraz w euro.
Rząd w Zagrzebiu przekonuje, że przyjęcie euro ustabilizuje gospodarkę, obniży stopy procentowe i zwiększy atrakcyjność inwestycyjną. Wspólna waluta z pewnością ucieszy także branżę turystyczną. Podsumowując, perspektywy wzrostu wartości nieruchomości w Chorwacji wyglądają pozytywnie. Najbliższe lata będą kontynuacją trendu wzrostowego.

galeria zdjęć